22 Aralık 2012 Cumartesi

Pırlanta'nın Bakım ve Temizliği

Pırlanta Bakımı

Pırlantalar, dünyadaki en sert maddeler, ateşin ve çizilmenin getireceği zarara karşı eşsiz bir biçimde dayanıklılar. Sadece başka bir pırlanta tarafından kesilebiliyor ve cilalanabiliyorlar. Ancak çok ağır bir darbeyle çizilmeleri de mümkündür. Biraz özen göstererek pırlantanızı bir ömür boyu koruyabilirsiniz. Saç spreyleri, ev kimyasalları pırlantanın yüzey kısmını gölgeleyebilirler, bu durumda da pırlanta parlaklığını kaybedecektir. Dolayısıyla pırlantanızı düzenli olarak kuyumcunuza götürüp temizlemesini istemek parlaklığını ve ışıltısını korumanıza yardımcı olacaktır.

Pırlanta Temizliği

Pırlanta, 1 çay kaşığı amonyak ve 6 çay kaşığı suyun karıştırıldığı bir solüsyonla da evinizde temizlenebilir. Yumuşak bir fırçayla pırlantayı fırçalayarak tüm kirleri temizleyebilirsiniz, fakat yüzüğünüzün veya mücevherinizin metal kısmına dokunmamaya ve metali fırçayla çizmemeye özen gösterin. Her yıl 1 kere kuyumcunuza pırlantanızı gösterip temizletmekte ve taşın durumu hakkında bilgi almakta yarar var.

Yumuşak Sıvı Deterjanla

Mücevherinizi küçük bir kap dolusu herhangi yumuşak bir sıvı deterjanla köpürtülmüş ılık suyun içine daldırın. Yumuşak bir diş fırçası ile köpüğün içinde nazikçe fırçalayın. Sonra musluğun altında ılık suyla tek tek durulayın. Tiftiksiz, yumuşak bir bezle suyunu alın. Bunları yaparken lavabonuzun deliğini tıkaçla kapamayı ihmal etmeyin.

Ev Tipi Amonyakla

Mücevherinizi, 30 dakika soğuk su ve ev tipi amonyakla yarı yarıya dolu küçük bir kabın içine bırakın. Çıkardıktan sonra montürün çevresini küçük yumuşak bir fırçayla hafif vuruşlarla nazikçe temizleyin. Mücevherinizi aynı solüsyona bir kez daha daldırın, durulayın ve kağıt mendille ıslaklığını alın.

Mücevher Temizleme Sıvısıyla

Herhangi marka bir mücevher temizlik sıvısı satın alın ve üzerinde yazan talimatları takip edin.

Pırlantayı Saklama Koşulları

Pırlantanızı saklarken tüm mücevherlerinizi birbirlerine değip çizmemeleri için ayrı saklamakta yarar var. Pırlantalarınızı birbirinden ayırmak için kumaş parçaları kullanabilirsiniz.

Kaynak: Pırlanta'nın Bakım ve Temizliği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için kıymetlidir...